Nezapočítá operace do bolestného?
Pokud se stane zaměstnanci pracovní úraz, má mimo jiné nárok na náhradu nemajetkové újmy způsobené úrazem v podobě bolestného. To stejné platí i v případě nároku na bolestné po dopravní nehodě nebo následkem jiného úrazu.
Běžný postup při stanovení náhrady za bolestné je takový, že poškozený postupuje na základě instrukcí od zaměstnavatele případně pojišťovny. Poškozený obdrží formulář na bolestné, který vyplní ošetřující lékař poškozeného.
Ne vždy se však poškozený dočká od svého lékaře vstřícného vyplnění formuláře. Jsou případy, kdy ošetřující lékař odmítl vyplnit bolestné nebo ztížení společenského uplatnění. O tomto „fenoménu“ jsme psali v našem článku Lékař odmítá vyplnit formulář pojišťovny.
Počítejme tedy s tím, že ošetřující lékař formulář pojišťovny vyplní. Vyplněný formulář společně s kopiemi lékařských zpráv předá poškozený svému zaměstnavateli a ten zasílá vyčíslené nároky do pojišťovny.
Vše vypadá velice jednoduše. Ale, co když lékař nezapočítá do bolestného operace, které musel poškozený podstoupit?
Braňte se a žádejte dohodnocení!
Může se stát, že si poškozený všimne, že ve formuláři nějaké položky chybí nebo se mu nemusí zdát stanovená částka za bolestné adekvátní. V tom případě doporučujeme požádat lékaře, který formulář vyplnil o jeho kontrolu a dohodnocení položek. Jako poškozený na to máte právo.
Mnohem běžnější je však situace, kdy si poškozený ničeho nevšimne a doufá, že je formulář řádně vyplněn, přeci jen jej vyplňoval jeho ošetřující lékař.
Pojišťovna podle doloženého formuláře vyplatí bolestné. V tu chvíli dochází k „rozčarování“ poškozeného nad částkou kterou mu pojišťovna za bolestné přiznala.
Pokud jste obdrželi nějakou částku jako bolestné a tato částka se vám nejeví adekvátní, můžete požádat o její dohodnocení a navýšení, pokud se ukáže, že byla nižší než by odpovídalo vašemu skutečnému utrpení.
Pro úspěšné dohodnocení a navýšení bolestného je potřeba prokázat, že vaše původní náhrada byla nedostatečná a že máte nárok na vyšší částku. K tomu je vhodné mít lékařskou dokumentaci o vašem zranění a léčbě. Doporučujeme také doložit odborný znalecký posudek, který bolestné řádně vyčíslí.
Případ z naší praxe
Velmi často se setkáváme s příběhy poškozených, kterým nebyla řádně stanovena a vyplacena náhrada za bolestné.
Uveďme si konkrétní případ pana Filipa, který 29.12.2021 utrpěl těžký pracovní úraz, kdy mu kolega najel VZV (ještěrkou) na končetinu. Za měsíc leden musel podstoupit sedm operací, ale lékař mu ohodnotil pouze základní bolestné na 140 bodů = 35 000,- Kč. Tato částka mu také byla pojišťovnou vyplacena.
Pan Filip nebyl spokojen s výší bolestného a v červnu 2022 se na nás obrátil. Položil nám tento dotaz: „Závisí odškodné opravdu pouze na bodovém ohodnocení lékařem?“
Vysvětlili jsme mu, že má právo na dodatečné ohodnocení a navýšení bolestného za každou operaci, kterou podstoupil v souvislosti s pracovním úrazem. Každá operace je spojená s novou bolestí, kterou je třeba adekvátně odškodnit.
Díky naší spolupráci se soudním znalcem z oboru lékařství jsme dosáhli navýšení bolestného o dalších 47 025,- Kč.
Celkové bolestné bylo ještě navýšeno o dalších 78.525,- Kč za komplikace při léčbě a náročné operace.
Pan Filip také obdržel náhradu za ztížení společenského uplatnění ve výši 318.379,- Kč a náhradu za péči o osobu blízkou ve výši 29.952,- Kč.
Nejste spokojeni s výší náhrady za bolestné, nezdá se vám hodnocení lékaře?
Nezoufejte! Využijte naše dlouholeté zkušenosti a odborné právní zastoupení. Neváhejte nás kontaktovat na bezplatné lince 800 140 240 nebo pomocí on-line formuláře.
Rádi vám pomůžeme s celým procesem odškodnění.