Poškozený, který utrpěl újmu na zdraví při dopravní nehodě a je v pracovní neschopnosti, má ze zákona ( zák.č. 89/2012 Sb., § 2962 ) nárok na náhradu za veškerý ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti.
Ztráta na výdělku se vypočítá jako rozdíl mezi průměrným hrubým výdělkem včetně různých přiznaných benefitů v rozhodném období před dopravní nehodou a vyplacenou nemocenskou.
U podnikatelů – OSVČ se ztráta na výdělku počítá, jako rozdíl mezi očekávanými příjmy a výdaji. U výdajů se nemusí vycházet z nákladů uvedených v daňovém přiznání, kde se zpravidla používají paušály, ale ze skutečně vynaložených výdajů v předchozím kalendářním roce.
Rozhodné období je poslední ukončené kalendářní čtvrtletí před dopravní nehodou nebo v případě OSVČ předchozí kalendářní rok.
Při uplatnění ztráty na výdělku je nutné, aby poškozený zaměstnanec od zaměstnavatele získal potvrzení o průměrném výdělku za zmiňované období a potvrzení z OSSZ o vyplacených nemocenských dávkách.
Pokud nastane situace, že zaměstnanec neodpracoval 21pracovních dnů, průměrný výdělek se bude počítat jako pravděpodobný výdělek.
Ano, ztráta na výdělku podléhá dani z příjmů dle zák.č. 586/1992 Sb., a proto ji musíte zahrnout do daňového přiznání.
Pokud si nejste jisti, jaké jsou Vaše nároky na náhradu škody, napište nám.
Pomůžeme Vám získat nejvyšší možnou finanční kompenzaci. Váš případ bezplatně posoudí naši spolupracující advokáti a následně Vám zajistíme právní pomoc a odborné posudky.
Potřebujete naši pomoc? VOLEJTE ZDARMA 800 140 240
Odesláním formuláře se k ničemu nezavazujete. Po přijetí dotazu se s Vámi spojíme a upřesníme si další postup.
Vytvořil tým – webovkyzakacku.cz
Kalkulačku pro vás pripravujeme. Pro orientační výpočet a stanovení odškodnění nám prosím zavolejte nebo napište
Odesláním formuláře se k ničemu nezavazujete. Po přijetí dotazu se s Vámi spojíme a upřesníme si další postup.